Održana deseta sednica Saveta za saradnju nauke i privrede

Deseta sednica Saveta za saradnju nauke i privrede održana je 6. oktobra 2021. godine u 15 časova putem Zoom platforme.

Na dnevnom redu sednice, pored tekućih aktivnosti, izdvojile su se teme izgradnje BIO4 Kampusa, uloga Telekoma Srbija u razvoju startap ekosistema, kao i aktivnosti predstavništva Privredne komore Srbije u Izraelu.

Bojana Krstić, rukovodilac Službe za inovacije Privredne komore Srbije, otvorila je sednicu obrativši se prisutnima. Krstić izrazila zahvalnost na učešću članova i uputila reči dobrodošlice novom članu Saveta, gospodinu Mirku Pešiću, direktoru Naučno tehnološkog parka Čačak.

Dr Mila Milenković, predsednica Saveta za saradnju nauke i privrede, osvrnula se na dosadašnji rad Saveta i izazove u proteklom periodu, i najavila predstojeće aktivnosti Saveta.

Nenad Paunović, savetnik za digitalizaciju u Vladi Srbije, predstavio je plan rada  BIO4 Kampusa. Paunović je istakao da se značaj budućih aktivnosti ogleda u mobilizaciji ključnih aktera koji bi mogli dati svoj doprinos u ovom multidisciplinarnom projektu od nacionalnog značaja. Više informacija moguće je pronaći na sajtu Bio4.rs. BIO4 Kampus predstavlja biotehnološku revoluciju, spoj biologije i IT-a. Idejno rešenje objekta biće finalizovano do kraja godine, dok je otvaranje Kampusa planirano za 2024. Akcenat je na saradnji učesnika iz različitih oblasti koje su komplementarne s ciljem kreiranja novih znanja i ideja, kao i na VC fondovima. Ovom prilikom Paunović je iskazao zahvalnost Telekomu za osnivanje prvog VC fonda u Srbiji.

Natali Delić, direktorka direkcije za strategiju i digital, Telekom Srbija, predstavila je planove i ključne izazove Telekoma u narednom periodu. Jedan od planova prestavlja i ulaganje u razvoj startap ekosistema na koji se nadovezuje pitanje zapošljavanja mladih i pozicioniranje Telekoma kao atraktivnog poslodavca. Rešenje je u vidu strateških partnerstava – Delić veruje da će Telekom moći da bude partner BIO4 Kampusa, što bi predstavljalo sinergiju znanja i iskustva. U toku je promena poslovne klime, gde Telekom ima tendenciju da postane globalni igrač, a ne da bude fokusiran samo na tržište Srbije. Takođe, akcenat je na podizanju vrednosti startap ekosistema uključivanjem aktera kao što su investitori, mentori, akademska zajednica i dr. Ukratko, Telekom ima za cilj dobrobit pojedinca i društva, i želi da bude prepoznat kao partner privredi i akademskoj zajednici Srbije.

Aleksandar Nikolić, direktor predstavništva Privredne komore Srbije u Izraelu, predstavio je aktivnosti i planove za saradnju dveju država, osvrnuvši se na aktuelne teme. Nikolić je posebno istakao mogućnost predstavljanja startapova iz Srbije u Izraelu, u skladu sa njihovim aktuelnim potrebama i afinitetima, i skrenuo pažnju na oblasti koje su trenutno najzastupljenije i najpodesnije za investiranje. U Izraelu je prisutan inovativni pristup u svim privrednim granama, čak i tradicionalnim. Nikolić je naglasio važnost strateških partnerstava koji bi rezultirao profitabilnošću.

Sofija Stefanović, Biosens institut, osvrnula se na savremena istraživanja u oblasti fizičke antropologije i ukazala na potencijal za saradnju kroz osnivanje laboratorija u ovoj oblasti u okviru Kampusa.  

U završnom delu sednice najavljene su aktivnosti Saveta. Početkom novembra planiran je događaj u speed networking formatu, koji bi obuhvatio ključne teme sa održane sednice, i bio namenjen razmeni znanja i iskustava na nivou privrede, akademske i startap zajednice.

Newsletter

Za više informacija o aktuelnostima iz oblasti inovacija, prijavite se za naš Newsletter.

Uspešno ste se prijavili.

Već ste prijavljeni.

Ova adresa se ne može prijaviti.