Одржана десета седница Савета за сарадњу науке и привреде

Десета седница Савета за сарадњу науке и привреде одржана је 6. октобра 2021. године у 15 часова путем Zoom платформе.

На дневном реду седнице, поред текућих активности, издвојиле су се теме изградње БИО4 Кампуса, улога Телекома Србија у развоју стартап екосистема, као и активности представништва Привредне коморе Србије у Израелу.

Бојана Крстић, руководилац Службе за иновације Привредне коморе Србије, отворила је седницу обративши се присутнима. Крстић изразила захвалност на учешћу чланова и упутила речи добродошлице новом члану Савета, господину Мирку Пешићу, директору Научно технолошког парка Чачак.

Др Мила Миленковић, председница Савета за сарадњу науке и привреде, осврнула се на досадашњи рад Савета и изазове у протеклом периоду, и најавила предстојеће активности Савета.

Ненад Пауновић, саветник за дигитализацију у Влади Србије, представио је план рада  БИО4 Кампуса. Пауновић је истакао да се значај будућих активности огледа у мобилизацији кључних актера који би могли дати свој допринос у овом мултидисциплинарном пројекту од националног значаја. Више информација могуће је пронаћи на сајту Bio4.rs. БИО4 Кампус представља биотехнолошку револуцију, спој биологије и IT-a. Идејно решење објекта биће финализовано до краја године, док је отварање Кампуса планирано за 2024. Акценат је на сарадњи учесника из различитих области које су комплементарне с циљем креирања нових знања и идеја, као и на VC фондовима. Овом приликом Пауновић је исказао захвалност Телекому за оснивање првог VC фонда у Србији.

Натали Делић, директорка дирекције за стратегију и дигитал, Телеком Србија, представила је планове и кључне изазове Телекома у наредном периоду. Један од планова преставља и улагање у развој стартап екосистема на који се надовезује питање запошљавања младих и позиционирање Телекома као атрактивног послодавца. Решење је у виду стратешких партнерстава – Делић верује да ће Телеком моћи да буде партнер БИО4 Кампуса, што би представљало синергију знања и искуства. У току је промена пословне климе, где Телеком има тенденцију да постане глобални играч, а не да буде фокусиран само на тржиште Србије. Такође, акценат је на подизању вредности стартап екосистема укључивањем актера као што су инвеститори, ментори, академска заједница и др. Укратко, Телеком има за циљ добробит појединца и друштва, и жели да буде препознат као партнер привреди и академској заједници Србије.

Александар Николић, директор представништва Привредне коморе Србије у Израелу, представио је активности и планове за сарадњу двеју држава, осврнувши се на актуелне теме. Николић је посебно истакао могућност представљања стартапова из Србије у Израелу, у складу са њиховим актуелним потребама и афинитетима, и скренуо пажњу на области које су тренутно најзаступљеније и најподесније за инвестирање. У Израелу је присутан иновативни приступ у свим привредним гранама, чак и традиционалним. Николић је нагласио важност стратешких партнерстава који би резултирао профитабилношћу.

Софија Стефановић, Биосенс институт, осврнула се на савремена истраживања у области физичке антропологије и указала на потенцијал за сарадњу кроз оснивање лабораторија у овој области у оквиру Кампуса.  

У завршном делу седнице најављене су активности Савета. Почетком новембра планиран је догађај у speed networking формату, који би обухватио кључне теме са одржане седнице, и био намењен размени знања и искустава на нивоу привреде, академске и стартап заједнице.

Newsletter

За више информација о актуелностима из области иновација, пријавите се за наш Newsletter.

Успешно сте се пријавили.

Већ сте пријављени.

Ова адреса се не може пријавити.