Skup je organizovan sa ciljem upoznavanja javnosti sa inovativnim poslovnim modelima platformske ekonomije i ekonomije deljenja, stanjem i perspektivama u Srbiji, kao i postojećim ali i novim izvorima finansiranjima njihovog daljeg razvoja.
Prema nalazima istraživanja ovih modela u Srbiji, saradnja nauke i privrede je ključna za otključavanje potencijala ovog razvoja i prevazilaženje izazova sa kojima se ovi inovativni poslovni modeli suočavaju.
Na skupu se razgovaralo o nalazima istraživanja kroz prikaz rezultata projekta PANACEA koji se realizuje uz podršku Fonda za nauku Srbije, a glavni cilj mu je izgradnja kapaciteta neophodnih za “otključavanje” tržišta ekonomije deljenja i njegov ubrzani razvoj.
Drugi deo konferencije posvećen je uslovima takmičenja za Najbolju tehnološku inovaciju koja promoviše preduzetnički način razmišljanja i ponašanja tako što učesnicima daje finansijsku, medijsku i edukativnu podršku. Ove godine obeležava se 20 godina od organizovanja prvog takmičenja.
Razgovaralo se i o dostupnim izvorima finansiranja i Programu Evropske unije za inovacije, Horizont Evropa, kao i uslugama Evropske mreže preduzetništva.
Najvažniji zaključak je da otključavanje potencijala novih poslovnih modela zahteva udružene napore svih zainteresovanih strana gde ključnu ulogu ima saradnja nauke i privrede, kao i uspostavljanje održivih partnerstava sa samim platformama i širom istraživačkom i privrednom zajednicom.