Privredna komora Srbije u poseti Hemijskom fakultetu

Predstavnici Službe za inovacije Privredne komore Srbije posetili su Hemijski fakultet Univerziteta u Beogradu. Saradnja između Hemijskog fakulteta i Privredne komore Srbije započeta je organizovanjem zajedničnog događaja „Business Meets Academia“ u okviru Horizont 2020 projekta FoodEnTwin.

Tema susreta bio je razgovor o aktuelnom pitanju saradnje nauke i privrede, kao i o budućim projektima i zajedničkim aktivnostima  ove dve institucije.

Sastanku su prisustvovale dr Tanja Ćirković Veličković, redovni profesor, rukovodilac Centra izvrsnosti za hranu i vođa brojnih međunarodnih projekata u okviru Hemijskog fakulteta, rukovodilac Bojana Krstić i samostalni savetnik Nadežda Tonić, ispred Službe za inovacije Privredne komore Srbije. Predstavljene su aktivnosti istraživačkih centara, laboratorija i spin off-a. Centar izvrsnosti za molekularne nauke o hrani pri Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, nacionalni centar koji ima akreditovanu laboratoriju, predstavlja veliki potencijal za primenu kako u domaćoj, tako i u stranoj privredi. Centar se sastoji od nastavnika, istraživača i saradnika sa katedri za Biohemiju, Analitičku i Primenjenu hemiju. Najmodernija oprema koju poseduje Centar i ekspertiza po kojoj su njeni istraživači poznati u svetu su iskorišćene i za formiranje dve laboratorije u okviru Inovacionog centra Hemijskog fakulteta (InovaLab i Microprot), koje su pre sve okrenute uslužnoj delatnosti, tj. razvoju i primeni inovativnih analitičkih metoda u različitim oblastima od privrednog značaja. Prva takva laboratorija je osnovana još 2014. godine,  InovaLab – i akreditovana je za ispitivanje autentičnosti hrane od strane Akreditacionog tela Srbije. Novoformirana laboratorija Microprot će svoju uslužnu delatnost da usmeri na ispitivanje i karakterizaciju (bio)polimera: proteina i mikro- i nanoplastike u uzorcima hrane i životne sredine.

Predstavnici PKS su istakli značaj povezivanja navedenih centara sa privrednim subjektima i predložili niz aktivnosti koje bi pomogle popularizovanju naučnih rešenja u privredi.

Trenutno su aktuelna četiri velika međunarodna projekta, a zanimljiv je i podatak da je kroz angažman samo na evropskim projektima od 2018. uneto 1,5 miliona evra. Osim toga, kontinuirano ulaganje u infrastrukturu i kapitalnu opremu od 2010.godine - pretežno za analitiku malih molekula, proteina i mikroplastike - značajno je unapredilo rad Centra i čitavog Hemijskog fakulteta. Centar je i u uslovima pandemije Covid-19 bio aktivan i angažovan  u rešavanju društvenih problema od najvećeg značaja. Relevanti antigeni proteni virusa SARS-CoV-2 su sa uspehom proizvedeni i prečišćeni u laboratorijama Centra. Za potrebe realizacije projekta koji je podržao USAID/UNDP, rekombinantni proteini „made in Serbia“ su upotrebljeni za serološki test koji proizvodi domaći proizvođač seroloških ELISA testova, Institut za primenu nuklearne energije – INEP. Ovaj test je i registrovan prošlog meseca kod Agencije za lekove i medicinska sredstva i predstavlja veliki uspeh srpske molekularne biotehnologije – prvi registrovan test za in vitro dijagnostiku koji je baziran na rekombinantnim „made in Serbia“ proteinima. Pomenuto rešenje za održivu proizvodnju rekombinantnih antigena novog korona virusa je podržao i Krizni štab, kao i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Centar u ovom trenutku razvija i antigenske „made in Serbia“  testove za detekciju kapsidnih proteina u biološkim tečnostima pacijenata sa Covid-19, u saradnji sa  Poljoprivrednim fakultetom. Pomenuto rešenje koje finansira Fond za nauku - pored nacionalnog značaja, nosi sa sobom i veliki potencijal za primenu van granica naše zemlje.

Dragulj Centra predstavljaju laboratorijske prostorije namenjene analitici malih molekula (metabolomiku) i proteina (proteomiku) metodama masene spektrometrije visoke rezolucije. Čine je dva ThermoFisher istrumenta Orbitrap tehnologije  vrednosti 600.000 i 450.000 evra, nabavljena kroz projektno finansiranje više istraživačih projekta prof. dr Tanje Ćirković Veličković od 2010. godine. Najsavremeniji uređaj za proteomiku je delom nabavljen sredstvima Fonda za nauku, i neophodan je u validaciji proizvedenih rekombinantnih proteina SARS CoV-2, kao i za analitička određivanja proteina u velikom broju naučnih oblasti. Centar izvrsnosti Hemijskog fakulteta po svojim kapacitetima za masenu spektrometriju visoke rezolucije je najbolje opremljena laboratorija ne samo u zemlji, nego i u regionu Zapadnog Balkana. Ne iznenađuje da Centar često prima i gostujuće studente i istraživače iz regiona, ali i zemalja Zapadne Evrope i Sjedinjenih Američkih Država na obuku i usavršavanje.

Tokom razgovora, pitanje saradnje sa privredom pokazalo se ključnim za dalji rad i razvoj Centra, koji za cilj ima povećanje broja korisnika iz industrije. Adekvatnost primene novih tehnologija ogleda se u unapređenju poslovanja privrednih subjekata koji primenom savremenih istraživanja mogu garantovati kvalitet svojih proizvoda i njihov plasman na tržištu.

Služba za inovacije Privredne komore Srbije i Hemijski fakultet Univerziteta u Beogradu su tokom posete definisali zajedničke ciljeve i u narednom periodu predstaviće rezultate saradnje usmerene ka instrumentalizaciji naučnog potencijala u sferi industrije.

Newsletter

Za više informacija o aktuelnostima iz oblasti inovacija, prijavite se za naš Newsletter.

Uspešno ste se prijavili.

Već ste prijavljeni.

Ova adresa se ne može prijaviti.