Заседање Српско-кинеског мешовитог комитета за научну и технолошку сарадњу

С обзиром на традиционално пријатељске билатералне односе две земље, за Србију је веома важна сарадња са Кином, посебно у области науке, технолошког развоја и иновација, речено је на заседању Српско-кинеског мешовитог комитета за научну и технолошку сарадњу.

Државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја проф. др Маријана Дукић Мијатовић отворила је заседање и подсетила да је 2016. године потписан Меморандум између два министарства о заједничком финансирању развојних и истраживачких пројеката, који је основ за финансирање преко 85 одобрених заједничких пројеката мобилности истраживача и укупно 12 одобрених заједничких стратешких научних пројеката до сада.

Државна секретарка се осврнула и на претходно оформљену, заједничку кинеско-српску лабораторију, између Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – ИБИСС и Шангајског института Материја медика, кинеске Академије наука, а у којој ће се истраживати лековита биља, микроорганизми, али и иновативни лекови.

Иако у свету, како је рекла, већ има око 50 оваквих лабораторија, ово је прва таква лабораторија у Србији и једина у региону, те је она подстрек за даљу научну сарадњу.

Кинеску страну је предводио г-дин Хуанг Веи, заменик Министра у Министарству науке и технологије Народне Републике Кине, копредседавајући Комитета. Посебно је представио најновије политике усвојене након Петог пленарног заседања 19. Централног комитета Комунистичке партије Кине, као и усклађеност две земље у областима науке, технологије и иновација. Нагласио је да обострано корисни билатерални односи служе као чврста основа за билатералну научну и технолошку сарадњу.

Newsletter

За више информација о актуелностима из области иновација, пријавите се за наш Newsletter.

Успешно сте се пријавили.

Већ сте пријављени.

Ова адреса се не може пријавити.