Predstavljeni potencijali saradnje Srbije i Monaka

Više od trideset kompanija i institucionalnih predstavnika iz Monaka učestvovalo je na video-konferenciji "Poslovna destinacija: Srbija", u organizaciji Ekonomskog saveta Monaka (Monaco Economic Board), Ambasade Srbije u Parizu i Privredne komore Srbije, na kojoj su predstavljene mogućnosti saradnje u oblasti energetske efikasnosti, prehrambene industrije i ICT usluga.

„Ovo je treći seminar posvećen razvoju bilateralnih ekonomskih odnosa Srbije i Monaka, nakon potpisivanja Memoranduma o saradnji između Privredne komore Srbije i Ekonomskog saveta Monaka u oblasti ekonomije u oktobru 2020. godine.To je dokaz koliko smo posvećeni pronalaženju novih sektora za razvoj poslovanja naših privrednika“, rekao je Mihajlo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS.

On je dodao da u Srbiji posluje oko 20.000 stranih kompanija, kao i da 60 odsto stranih direktnih investicija koje su prisutne na Zapadnom Balkanu su realizovane u Srbiji. „Sektor hrane i usluga je interesantan jer beleži suficit, a za potencijalne investitore su posebno velike mogućnosti u oblasti, zaštite životne sredine i energetske efikasnosti“, istakao je Vesović.

Nataša Marić, ambasador Srbije u Kneževini Monako istakla je važnost jačanja ekonomske saradnje Srbije i Monaka. „ Izuzetno mi je drago da su naše dve zemlje nastavile da ulažu napore kako bi se stvorile nove poslovne mogućnosti, nakon posete kneza Alberta II od Monaka Srbiji, u  oktobru prošle godine“, rekla je Marićeva i dodala da ambasada Srbije stoji na raspolaganju za sve buduće upite i pomoć privrednicima.

„Organska proizvodnja, saradnja kroz kooperative, primena digitalizacije u sektoru prehrambene industrije, ali razvoj saradnje u oblasti  brendiranja i marketinga, razmene znanja i tehnologija predstavljaju potencijal za saradnju dve zemlje“, rekao je Aleksandar Bogunović, sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS. On je izdvojio srpska tradicionalna pića poput rakije, vina, ali i organsku hranu kao proizvode sa najvećim izvoznim potencijalom za tržište Monaka. 

„Srbija predstavlja novi hab u Evropi za razvoj inovacija, koji je dobro pozicioniran i otvoren za biznis, a tome doprinosi povoljan pravno-institucionalni okvir“, istakla je Bojana Krstić, rukovodilac Centra za inovacije PKS i pozvala kompanije i institucije iz Monaka na saradnju u ovoj oblasti. Miroslav Lutovac, savetnik predsednika PKS predstavio stanje u sektoru energetike. „ Posebno bih istakao važnost donošenja prvog zakona u Srbiji o obnovljivim izvorima energije i unapređenje zakonskih rešenja u oblasti energetske efikasnosti koja će podstaći investicije i omogućiti da privreda i građani više koriste, proizvode, ali i prodaju energiju iz obnovljivih izvora.

Newsletter

Za više informacija o aktuelnostima iz oblasti inovacija, prijavite se za naš Newsletter.

Uspešno ste se prijavili.

Već ste prijavljeni.

Ova adresa se ne može prijaviti.