Представљени потенцијали сарадње Србије и Монака

Више од тридесет компанија и институционалних представника из Монака учествовало је на видео-конференцији "Пословна дестинација: Србија", у организацији Економског савета Монака (Monaco Economic Board), Амбасаде Србије у Паризу и Привредне коморе Србије, на којој су представљене могућности сарадње у области енергетске ефикасности, прехрамбене индустрије и ICT услуга.

„Ово је трећи семинар посвећен развоју билатералних економских односа Србије и Монака, након потписивања Меморандума о сарадњи између Привредне коморе Србије и Економског савета Монака у области економије у октобру 2020. године.То је доказ колико смо посвећени проналажењу нових сектора за развој пословања наших привредника“, рекао је Михајло Весовић, директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС.

Он је додао да у Србији послује око 20.000 страних компанија, као и да 60 одсто страних директних инвестиција које су присутне на Западном Балкану су реализоване у Србији. „Сектор хране и услуга је интересантан јер бележи суфицит, а за потенцијалне инвеститоре су посебно велике могућности у области, заштите животне средине и енергетске ефикасности“, истакао је Весовић.

Наташа Марић, амбасадор Србије у Кнежевини Монако истакла је важност јачања економске сарадње Србије и Монака. „ Изузетно ми је драго да су наше две земље наставиле да улажу напоре како би се створиле нове пословне могућности, након посете кнеза Алберта II од Монака Србији, у  октобру прошле године“, рекла је Марићева и додала да амбасада Србије стоји на располагању за све будуће упите и помоћ привредницима.

„Органска производња, сарадња кроз кооперативе, примена дигитализације у сектору прехрамбене индустрије, али развој сарадње у области  брендирања и маркетинга, размене знања и технологија представљају потенцијал за сарадњу две земље“, рекао је Александар Богуновић, секретар Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију ПКС. Он је издвојио српска традиционална пића попут ракије, вина, али и органску храну као производе са највећим извозним потенцијалом за тржиште Монака. 

„Србија представља нови хаб у Европи за развој иновација, који је добро позициониран и отворен за бизнис, а томе доприноси повољан правно-институционални оквир“, истакла је Бојана Крстић, руководилац Центра за иновације ПКС и позвала компаније и институције из Монака на сарадњу у овој области. Мирослав Лутовац, саветник председника ПКС представио стање у сектору енергетике. „ Посебно бих истакао важност доношења првог закона у Србији о обновљивим изворима енергије и унапређење законских решења у области енергетске ефикасности која ће подстаћи инвестиције и омогућити да привреда и грађани више користе, производе, али и продају енергију из обновљивих извора.

Newsletter

За више информација о актуелностима из области иновација, пријавите се за наш Newsletter.

Успешно сте се пријавили.

Већ сте пријављени.

Ова адреса се не може пријавити.