Телеком оснива највећи venture фонд за стартап идеје - Од септембра прва финансирања

Телеком Србија добио је све сагласности за оснивање највећег venture фонда у Србији за помоћ стартап идејама, који ће бити и највећи фонд тог типа у региону, а генерални директор Телекома Владимир Лучић каже да ће то предузеће уложити у фонд 25 милиона евра у наредних пет година.

"То ће бити дефинитивно највећи фонд у региону. "Venture capital" фонд је, иначе, један стандардни начин финансирања, где велике корпорације улажу у стартап и дигиталне идеје. Замишљен је као посебна фирма коју ће водити професионални менаџмет, који тренутно тражимо у Америци и Израелу, у земљама које су најпрепознатљивије по развоју стартап идеја", казао је Лучић на РТС-у.

Наводи да ће фонд почети да ради накасније до јуна и већ од септембра почеће да се финансирају прве стартап идеје. Позвао је младе људе да се слободно јаве и напишу фонду сваку идеју, у било којој форми.

Лучић истиче да ће Телеком у иницијални капитал фонда уложити 5 милиона евра годишње, а током пет година око 25 милиона евра.

"Мислимо да ћемо привући разне приватне компаније да буду део нашег фонда, тако да ће иницијални фонд бити знатно већи", нагласио је Лучић и додао:

"Осим професионалног менаџмента, направићемо и надзорни борд где би били најеминентнији људи који се тиме баве у Србији, како би на што транспарентнији и бољи начин одабрали који стартапи имају будућност и у које треба инвестирати", нагласио је Лучић.

Фонд ће у почетној фази финансирати стартап идеје са 50.000 до 100.000 евра.

Напомиње да у свету долази до нове индустријске револуције и да сада више није битно само направити апликацију како би се постигао велики успех у свету у тој области, већ да се може направити и неки производ будућности као, на пример, нанороботи или сензори који ће имати примени у разним областима.

"У Србији смо до сада имали само поједначне успехе ентузијаста, а овако би први пут направили систем финансирања где би много идеја прошло кроз почетну фазу и дошло до могућности да се после представе озбиљнијим фондовима у Америци и тако нарасту. И као што Израел сада може да се похвали тиме да је у томе раван Америци, мислимо да ће и Србија моћи у Европи да се похвали да имамо најбољи екосистем за то", нагласио је Лучић.

Очекује да ће ИТ сектор бити главна индустријска грана у Србији и њен главни извозни производ.

"Србија ту стварно има шансу, мала је разлика између богатих и сиромашних земаља, јер то почетно улагање у стартапе није велико", рекао је Лучић и нагласио да ће многи имати шансу.

Додаје да се у великом броју случајева стартап идеја, када постигне успех, продаје великим играчима.

Лучић истиче да ће фонд бити фокусиран, пре свега, на Србију, али да је план да га прошире и на регион, од Словеније до Северне Македоније.

"Друге године фонда ћемо пробати да будемо део неког фонда у Америци или у Израела, како би повећали приход нашег фонда и да би постали део тих великих фондова који проналазе стартапове", навео је Лучић и додао да ће тиме средства фонда бити знатно већа.

"Све те стартап фирме ће стварно имати шансу да буду део светске тржишне утакмице", каже генерални директор Телекома.

Лучић додаје да ће тај фонд бити један од начин и да се повећа приход Телекома од дигиталних сервиса.

"Потпуно сам сигуран да ће овај фонд помоћи да вишеструко порасте вредност Телекома Србије и да и са тим буде лидер у региону", навео је Лучић.

Newsletter

За више информација о актуелностима из области иновација, пријавите се за наш Newsletter.

Успешно сте се пријавили.

Већ сте пријављени.

Ова адреса се не може пријавити.