Poslovna akademija Privredne komore Srbije organizuje obuku Akademija otvorenih inovacija namenjenu predstavnicima velikih, srednjih i malih kompanija

U saradnji sa Savetom za saradnju nauke i privrede, Poslovna akademija Privredne komore Srbije organizuje obuku Akademija otvorenih inovacija namenjenu predstavnicima velikih, srednjih i malih kompanija sa ciljem da im stečeno znanje bude vodilja u izboru efikasne metodologije za povećanje inovativnog kapaciteta u firmama.

U saradnji sa Savetom za saradnju nauke i privrede, Poslovna akademija Privredne komore Srbije organizuje obuku Akademija otvorenih inovacija namenjenu predstavnicima velikih, srednjih i malih kompanija sa ciljem da im stečeno znanje bude vodilja u izboru efikasne metodologije za povećanje inovativnog kapaciteta u firmama.

“Ovo je važna edukacija za sve firme, bez obzira da li uvode inovacije u portfolio svojih usluga i servisa koristeći rešenja eksternih kompanija, partnera i startapa ili pospešuju inovativnost kompanije idejama i rešenjima zaposlenih”, objasnila je dr Mila Milenković, predavač na Akademiji otvorenih inovacija. Ističe, da će se polaznici najpre upoznati sa samim konceptom otvorenih inovacija, koji podrazumeva da kompanije mogu i treba da koriste spoljne i unutrašnje ideje kako bi unapredile tehnologiju ili ponudu usluga.

Na Akademiji su predstavljene tri komplementarne metodologije – Design Thinking, Lean Startup i Canvas Biznis model koji stavlja korisnika ili zaposlene u centar pažnje i uočava problem (gap) koji bi trebalo rešiti kroz neku inovaciju.

Adekvatna metodologija za podršku i realizaciju inovativnih rešenja jeste Agilno projektno upravljanje sa osvrtom na Scrum i Kanban, čime se zaokružuju u dvodnevnoj obuci sve najnovije metodologije za podršku Otvorenim inovacijama, objašnjava Milenković. Obuka je korisna kako korporacijama koje se otvaraju ka spolja za saradnju sa manjim inovativnim kompanijama, tako i svim manjim agilnim kompanijama i startapima koji učestvuju u lancu Otvorenih inovacija.

Za upravljanje inovacijama u kompanijama, bez obzira na njihovu veličinu i oblast delovanja, pokazuje se potreba za većom agilnošću. Svaka kompanija koja želi da bude uspešna u uslovima brzih tržišnih promena i velikih neizvesnosti, mora da ustanovi stalan ciklus inoviranja. Akademija otvorenih inovacija pomaže kompanijama različitih veličina i oblasti delovanja da pokrenu inovativne kapacitete, kako kroz saradnju sa drugima tako i korišćenjem internih inovacija.

Polaznici ne kriju zadovoljstvo znanjem koje su stekli na Akademiji Nikola Perić, PMO, Mozzart ističe da je Akademija otvorenih inovacija prava mera akademskog i praktičnog, a njegova koleginica zadužena za inovacije u kompaniji Daniela Perović da je stekla dragoceno iskustvo, učeći od najboljih.

„Mnogo nam je značilo što je na predavanju podeljeno iskustvo sa projekta Korporativne inovacije Telekoma Srbija, jer je kod nas u kompaniji u toku projekat koji promoviše interne inovacije“, objasnila je Perović.

O predavaču – dr Mila Milenković

Već dvanaest godina radi na uspostavljanju partnerskog ekosistema u kompaniji Telekom Srbija, a u poslednjih nekoliko godina i sa manjim startup kompanijama, a može se pohvaliti bogatim iskustvom i istraživanjima u oblasti Otvorenih inovacija.

„Za istraživanje u izradi doktorske teze izabrala sam baš ovu temu sa željom da pomognem i sebi i drugima kroz uspostavljanje adekvatnog modela za podršku Otvorenim inovacijama i izbor adekvatnog načina upravljanja. Naime, u saradnji različitih kompanija, na „interfejsima“ između njih javlja se velika potreba za prilagođavanjem načina rada i upravljanja, kako bi ideje i znanja lako prelazile iz jedne u drugu kompaniju i omogućile nesmetan razvoj inovativnih rešenja“, rekla je Mila.

Ističe da je inovativna poslovna logika, kao i spremnost na fer podelu između kompanija, jer deoba rizika u lancu vrednosti je osnov za deobu prihoda, tako da je u ‘otvorenim inovacijama’ ovaj poslovni model preovlađujući.

 

Newsletter

Za više informacija o aktuelnostima iz oblasti inovacija, prijavite se za naš Newsletter.

Uspešno ste se prijavili.

Već ste prijavljeni.

Ova adresa se ne može prijaviti.