Studenti Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada osvojili drugo mesto na takmičenju "Internet+ za inovacije i preduzetništvo"

Tim studenata iz Novog Sada koji je predvodio Mijat Kustudić, master inženjer Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, osvojio je srebrnu medalju u finalu šestog kineskog internacionalnog takmičenja studenata “Internet + za inovacije i preduzetništvo” koje je održano od 17. do 20. novembra, na Univerzitetu tehnologije Južne Kine.

Takmičenje je bilo organizovano u više kategorija, a u kategoriji “Inovacije” srebrnu medalju je osvojio mešoviti tim Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada i Univerziteta u Šenženu. Na takmičenju je učestvovalo 6,31 miliona učesnika iz 117 zemalja.

Mijat Kustudić je master inženjer Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, asistent na Audencia francuskoj školi za biznis na Univerzitetu Šenžen i dobitnik je nagrade za izuzetne doprinose Šenžen Univerziteta. Pored Mijata tim su činili i Nikola Kustudić (kompjuter inženjer projekta) diplomirao je i masterirao na Odseku za arhitekturu FTN u Novom Sadu gde je student doktorskih studija, Maja Gulan (sistem inženjer projekta) diplomirala i masterirala na Projektnom menadžmentu FTN u Novom Sadu, a trenutno je student na Univerzitetu Šenžen, Hafiz Mustansar Javaid iz Pakistana (menadžer za finansije projekta) student na doktorskim studijama Univerziteta Šenžen i Ting Xie iz Kine (vođa razvoja tehnologije projekta) student master studija na Univerzitetu Šenžen.

Projekat mešovitog tima FTN i Univerziteta Šenžen CDNBye je algoritam koji rešava problem nedovoljnog propusnog opsega servera i problem direktnog prenosa u video industriji. Svaki put kada želimo da gledamo video sa interneta naš kompjuter ili telefon mora da komunicira isključivo sa serverom. Zahvaljujući njihovom proizvodu, video podaci se ne uzimaju samo sa servera nego i od drugih korisnika koji gledaju isti video tog trenutka. Na taj način se ubrzava prenos podataka, povećava kvalitet, štedi propusni opseg mreže, a time i novac provajderima. Algoritam pomoću veštačke inteligencije sam odlučuje od koga će da preuzima podatke uzimajući u obzir vreme i distancu.

Što se tiče daljih aktivnosti nakon ovog takmičenja, Mijat je izjavio da dalji planovi su vezani za formiranje start-upa te dalji proboj na svetsko tržište. Planiraju da pronađu investitore koji bi podržali njihovu ideju: monetarno i mentorski. Nastaviće ulaganje u istraživanje i razvoj i proširiti paletu proizvoda.

Newsletter

Za više informacija o aktuelnostima iz oblasti inovacija, prijavite se za naš Newsletter.

Uspešno ste se prijavili.

Već ste prijavljeni.

Ova adresa se ne može prijaviti.