Đedović Handanović je na otvaranju radionice sa ekspertskom misijom IAEA navela da Srbija razmatra korišćenje nuklearne energije u kontekstu obezbeđivanja dugoročne energetske sigurnosti, u uslovima postepenog smanjivanja korišćenja fosilnih goriva i povećanja potreba za energijom u narednim decenijama.
Naš cilj je da do 2030. godine najmanje 45 odsto energije dobijamo iz obnovljivih izvora, što očekujemo da dostignemo kroz realizaciju investicija javnog i privatnog sektora, ali su nam potrebni i novi bazni kapaciteti, koji bi obezbedili sigurnost snabdevanja u uslovima smanjenja proizvodnje iz uglja, naglasila je ministarka.
Prema njenim rečima, mogućnost korišćenja nuklearne energije sagledana je kroz usvojeni Nacionalni integrisani plan za energetiku i klimu, koji kroz varijacije jednog od scenarija predviđaju uvođenje nuklearne enegije nakon 2040. godine.
Ona je ukazala na to da je u toku proces javnih konsultacija o novoj strategiji razvoja energetike, koja, takođe, razmatra opciju nuklearne energije.
Ministarka je predočila da se izmenama Zakona o energetici, koje se nalaze na javnoj raspravi, predlaže stavljanje van snage Zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana.
Đedović Handanović je podsetila na to da je sa predstavnicima pet ministarstava i 20 fakulteta, naučnih instituta i energetskih preduzeća nedavno potpisan Memorandum o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije u Republici Srbiji, sa ciljem okupljanja stručnjaka iz ove oblasti i otvaranja javne debate.
Prema njenim rečima, raspisana je i javna nabavka za izradu preliminarne tehničke studije, koja treba da omogući razumevanje dostupnih tehnologija, argumenata za i protiv nuklearne energije i analizu tržišta.
Ona je istakla da je Srbija na samom početku procesa uspostavljanja institucionalnog i regulatornog okvira, kako bi uopšte mogla da se razmatra mogućnost korišćenja nuklearne energije u našoj zemlji.
Svesni smo da je ovo dug proces, koji traje najmanje 10 do 15 godina i važno je da svaki korak sprovedemo efikasno, kvalitetno i odgovorno, u čemu će nam biti veoma važna podrška Međunarodne agencije za atomsku energiju, rekla je ministarka, podsetivši na to da je Srbija član ove organizacije od 2001. godine.
Begović je ocenila da projekti koji se realizuju sa IAEA predstavljaju priliku da se Srbija i njena naučna zajednica uključe ne samo u regionalne, već i u globalne tokove kada je reč o nuklearnoj energiji.
Projekti koje realizujemo u saradnji sa IAEA omogućavaju razmenu znanja i iskustava u ovoj važnoj oblasti i industriji, koja postaje sve značajnija u borbi protiv klimatskih promena i u obezbeđivanju sigurnog i održivog snabdevanja energijom, naglasila je ona.
Ministarka je ukazala na to da je prethodnih godina IAEA ostvarila blisku saradnju sa partnerskim institucijama iz Srbije kroz program tehničke pomoći.
Šef ekspertske misije IAEA Đing Džang rekao je da ta agencija ne utiče na donošenje odluke zemalja članica o sprovođenju Programa razvoja mirnodopske primene nuklearne energije, ali da je spremna da pruži pomoć i podršku onim državama koje se odluče za primenu tog programa.
Sastanku su, pored ostalih, prisustvovali i državni sekretari Ministarstva zaštite životne sredine, Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Ministarstva rudarstva i energetike i predstavnici Instituta za nuklearne nauke „Vinčaˮ, JP „Nuklearni objekti Srbijeˮ i Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (SRBATOM).
Izvor: srbija.gov.rs