Допринос лабораторија за напредна истраживања Иновационог центра Електротехничког факултета Унивезитета у Београду

Србија унапређује истраживање и коришћење нових технологија, захваљујући лабораторијама за напредна истраживања у Иновационом центру Електротехничког факултета Универзитета у Београду.

Три нове лабораторије су отворене овог лета у Иновационом центру Електротехничког факултета Универзитета у Београду где млади и талентовани истраживачи из Србије могу да спроводе различита истраживања.

Нове лабораторије су најновије поглавље у развоју Иновационог центра који је 2006. године основан као фирма која послује под окриљем Електротехничког факултета Универзитета у Београду. Циљ је био повезивање науке и привреде како би се дошло до најнапреднијих иновација у областима електротехнике и информационих технологија.

Нове лабораторије „опремљене су најнапреднијим сензорским системима и рачунарском опремом, што омогућава нова научна истраживања и пројекте засноване на најнапреднијим технолошким концептима“, изјавио је Илија Радовановић, заменик директора Иновационог центра.

Ова вредна опрема која ће се користити за проучавање виртуелне реалности, еЗдравља и биомедицинског инжењерства, као и за индустријску аутоматизацију и управљање, финансирали су Европска инвестициона банка, Европска унија, Развојна банка Савета Европе и Влада Републике Србије.

„Уложено је преко 200 милиона евра у истраживање и развој у Србији, и поносни смо због изврсних резултата наших заједничких напора да покренемо иновације у Србији, конкурентност привреде и напредне технологије“, саопштила је Дубравка Негре, шефица Регионалног представништва Европске инвестиционе банке за Западни Балкан. „Увидели смо важност охрабривања талентованих младих људи на почетку каријере да усмере идеје кроз систем професионалне подршке која им омогућава да развијају каријеру у сопственој земљи.“

Иновациони центар је од оснивања укључен у преко 150 пројеката на којима сарађује са националним и међународним научним и истраживачким институцијама, као и представницима индустрије.

„Иновациони центар ће наставити мисију повезивања талената, знања и вештина, искустава, идеја и креативности“, изјавио је Радовановић, „градећи окружење које је повољно за развој нових иновативних пројеката, истраживања и решења, као и професионалних компетенција наших инжењера и истраживача.“

Оваква улагања и пројекти су ставили Србију на глобалну иновациону мапу. Данас многе међународне компаније и универзитети ангажују стручњаке овог Иновационог центра да врше истраживања за њихове производе који су потенцијалне тржишне иновације. Млади научници Иновационог центра Електротехничког факултета се стога суочавају са истим професионалним изазовима, али имају и исте прилике као и у другим европским земљама.

Примена нових налаза и закључака ових лабораторија је вишеструка – од софтвера, преко здравственог система и медицине, до игара и спортске индустрије, маркетинга и образовања. Иновациони центар тренутно развија технолошке иновације засноване на Индустрији 4.0, која се фокусира на дигитализацију индустријских процеса и Друштво 5.0, концепту који има за циљ да успостави равнотежу између привредног напретка и друштвеног развоја.

„Отворени смо за нове научне и комерцијалне сарадње, проширење наше мреже партнера, и размену знања и искуства у свим областима иновација, као што су вештачка интелигенција, информационе технологије, интернет ствари (ИоТ), биомедицинско инжењерство, виртуелну реалност и тако даље“, каже Радовановић. „Поврх тога, наше лабораторије су доступне инжењерима, истраживачима, студентима, институцијама, фирмама и старт-уп компанијама које желе да покрену нова научна истраживања и развију иновативне идеје.“

Newsletter

За више информација о актуелностима из области иновација, пријавите се за наш Newsletter.

Успешно сте се пријавили.

Већ сте пријављени.

Ова адреса се не може пријавити.