105 година Завода за интелектуалну својину

Поводом 105 година постојања Завода за интелектуалну својину у уторак, 25. новембра 2025. године у Дому Војске Србије у Београду је одржана конференција ”Славимо иноваторе, креаторе и кориснике система интелектуалне својине”.

Уводна обраћања одржали су Владимир Марић, директор Завода за интелектуалну својину, Андреас фон Бекерат, амбасадор, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији, Бела Балинт, министар науке, технолошког развоја и иновација и Адријана Месаровић, потпредседница Владе Републике Србије и министарка привреде.

Подсећајући присутне на историјски развој институције, директор Марић је истакао да су данас сви управни поступци у Заводу дигитализовани, све базе података права индустријске својине налазе се на сајту, 80% пријава и 60% поднесака у Завод долази преко интернета, а више од трећине поднесака странкама се шаље у дигиталној форми.

У наставку конференције, одржани су панели о иновацијама и спровођењу права интелектуалне својине.

Конференција је завршена програмом доделе  награде Светске организације за интелектуалну својину победницима такмичења за 2025. годину у 4 категорије такмичења.

Извор: Завод за интелектуалну својину РС

Newsletter

За више информација о актуелностима из области иновација, пријавите се за наш Newsletter.

Успешно сте се пријавили.

Већ сте пријављени.

Ова адреса се не може пријавити.