У отвореном разговору разматране су могућности за предузимање заједничких активности Министарства и научно-технолошких паркова у правцу наставка развоја телекомуникационе инфраструктуре и целокупног сектора информационо-комуникационих технологија.
Заједнички је констатовано да Република Србија има развијену мрежу институција у ИКТ сектору.
Саговорници су се сагласили да је створен подстицајан привредни и законодавни амбијент који несумњиво доприноси томе да ИКТ сектор из године у годину наставља да буде најбрже растућа привредна грана у Републици Србији.
Ристић је истакао да ће почетком 2025. године Министарство покренути потпуно нову иницијативу вредну између 115 и 200 милиона динара за подршку иновативним пројектима у области информационо-комуникационих технологија.
Министарство ће обезбедити до 30 одсто средстава за грант, док ће Фонд за развој Републике Србије обезбедити најповољнији могући кредит за финансирање остатка пројекта.
Постигнуто је пуно разумевање о потреби за заједничким радом на утврђивању конкретних циљева и критеријума за оцењивање предлога пројеката.
Констатована је и чињеница да ће сва четири научно-технолошка парка учестовати у четворогодишњем програму подршке мрежи EDIHs (European Digital Innovation Hubs).
Њихово учешће значајно ће допринети резултатима и обухвату овог пројекта чији је примарни циљ унапређење капацитета и подршке нашим компанијама и институцијама за учешће у позивима програма Digital Europe који траје до 2027. године и предвиђа укупан буџет од преко 7 милијарди евра за грантове за суфинансирање пројеката.
Саговорници су се у потпуности сагласили и са иницијативом Министарства да се успостави системски вид конкретне подршке који би додатно унапредио степен учешћа наших компанија у програму Digital Europe током наредне 3 године.
Ристић је истакао и опредељеност Министарства да континуирано подржава наше талентоване информатичаре на престижним међународним такмичењима.
У том контексту посебно је наглашена могућност укључивања научно-технолошких паркова и њиховог повезивања са универзитетима, школама, као и научно-истраживачким институцијама, а све у циљу пружања додатне подршке и адекватне припреме нашим даровитим ученицима.
Састанку су присуствовали директорка Научно-технолошког парка у Београду Гордана Даниловић Грковић, директор Научно-технолошког парка у Нишу др Милан Ранђеловић, директор Научно-технолошког парка у Новом Саду проф. др Срђан Колаковић, као и вршилац дужности директора Научно-технолошког парка у Чачку Дарко Василић.
Извор: srbija.gov.rs