Беговић је на овом скупу, у организацији Сталне мисије Србије при УН, а којем је присуствовао и председник Србије Александар Вучић, истакла да јој је част да представи како Влада Србије види будућност и у њој улогу науке и знања, али и иновација које могу да унапреде економију и друштво у целини.
Министарка је указала на то да је Србија иницирала усвајање Резолуције о Међународној декади наука за одрживи развој и да је позвала све владе земаља чланица Уједињених нација да користе науку и знање како би се убрзало достизање циљева одрживог развоја.
Она је навела да је Влада Србије одлучила да изгради БИО4 кампус као одговор на изазове који су пред нама на пољима медицине, пољопривреде, производње хране и очувања животне средине.
Према њеним речима, БИО4 кампус ће окупити научнике, приватан сектор, академску заједницу – све талентоване људе повезане око биотехнологије, биомедицине, биоинформатике и биодиверзитета.
Повезивање информационих технологија и вештачке интелигенције са биотехнологијом, која је постала најважнија научна сфера данашњице, створиће нове перспективе и обезбедити нам нова решења за проблеме којима покушавамо да доскочимо, нагласила је Беговић.
Министарка је додала да се гради више од 300 лабораторија у Београду, у којима ће у почетној фази радити више од хиљаду доктора наука и четири хиљаде студената и развијаће се иновације заједно са стартап заједницом, приватним сектором, научницима и Владом Србије.
Она је, говорећи о предстојећем председавању Републике Србије испред Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију 2025. године, рекла да је циљ да постанемо центар нових технологија, додавши да наша земља организује годишњи самит Глобалног партнерства почетком децембра.
Беговић је, говорећи о припремама за изложбу EКСПО 2027, рекла да ће Београд и Србија током три месеца одржавања ове манифестације бити центар света и да очекујемо више од четири и по милиона посетилаца.
Извор: srbija.gov.rs