Беговић је, говећи о значају вештачке интелигенције за развој биоинформатике и потреби за искоришћавањем потенцијала вештачке интелигенције, истакла да машинско учење значајно појачава продуктивност у развоју биоинформатичких алата.
Министарка је подсетила на то да у Србији постоји Државни дата центар, који је своје капацитете ставио на услугу науци.
Отпочели смо градњу БИО4 кампуса, у оквиру кога ће сарађивати биотехнологија, информационе технологије и вештачка интелигенција. Реч је о највећој појединачној инвестицији у науку и научну инфраструктуру у Србији, што показује нашу посвећеност стварању будућности у којој ће наука и технологије забележити процват, закључила је Беговић.
Конференцију организује Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство (ИМГГИ), у сарадњи са институтима и факултетима универзитета у Београду, Новом Саду и Крагујевцу, као и националним научним друштвима.
BelBi 2024 посвећен је примени биоинформатичких система, машинског учења и вештачке интелигенције у молекуларној биологији, биомедицини, биотехнологији, биоинжењерингу, фармакологији.
Осим истраживача из Србије, конференција окупља и водеће стручњаке у области биоинформатике из више европских држава, као и из Сједињених Америчких Држава и Народне Републике Кине, а овогодишњи програм обухвата и изложбу на тему биоинформатике.
Извор: srbija.gov.rs