Primer Programa saradnje nauke i privrede - Na pašnjake Srbije robot stiže umesto pastira

Prototip prvog robota-pastira izaći će na pašnjake Srbije tokom ove godine, već sledećeg leta, i mogao bi da osvoji pašnjake širom sveta. Projekat robota-pastira finansijski je podržan kroz Program saradnje nauke i privrede Fonda za inovacionu delatnost iz budžeta Srbije sa razdela Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, u okviru Projekta za unapređenje konkurentnosti i zapošljavanja (sporazum o zajmu sa Svetskom bankom).

Neobični čobanin, kog će javnost upoznati tek tokom promotivne šetnje, delo je inovatora Dušana Krstića iz Niša, stručnjaka Mašinskog fakulteta u gradu na Nišavi i "Koming kompjuter inženjeringa" iz Beograda, uz podršku Fonda za inovacionu delatnost iz budžeta Republike Srbije. Ideja je da njihov Robo-šepard (robo-pastir) omogući da se životinje gaje kao nekad. Do kraja godine biće testiran neobičan čobanin.

"Robo-pastir omogućava proizvodnju zdrave hrane, jer se zdravo mleko i meso dobijaju od zdravih životinja koje se kreću i provode vreme na suncu jedući baš onu hranu koju im je priroda namenila", kaže Krstić. "Takvim životinjama nisu potrebne konstantne hormonske i antibiotske terapije, one nisu gojazne i srećne su što žive u prirodnim uslovima. Rastućoj ljudskoj populaciji će biti potrebno sve više hrane, ali za proizvodnju zdrave hrane na selima i planinama je potrebna radna snaga, koje zbog migracija u gradove nema."

Ovaj robot, po Krstićevim rečima, može da bude alat za očuvanje ruralnih krajeva širom sveta, jer obezbeđuje solarno napajanu pastirsku radnu snagu.

"Ljudi su zaboravili da mleko koje piju dolazi, uglavnom, od krava koje ceo vek provode u štali, jedući "koncentrat". kaže Krstić. "Zaboravljaju i da je meso koza i ovaca sve češće iz zatvorenih štala gde provedu ceo životni vek, jer je čoveku tako lakše i jeftinije. Nismo se potrudili da obezbedimo pastire i nismo se organizovali da gajimo krave, koze i ovce na pašnjacima. Zbog toga se naš tim nalazi na pravom putu da preokrene način uzgoja stoke."

Newsletter

Za više informacija o aktuelnostima iz oblasti inovacija, prijavite se za naš Newsletter.

Uspešno ste se prijavili.

Već ste prijavljeni.

Ova adresa se ne može prijaviti.