Srbija među prvih pet zemalja OECD-ove inicijative za prijavljivanje inovativnih rešenja tokom pademije

Srbija je tokom vanrednog stanja u kratkom roku implementirala veliki broj inovativnih rešenja kao odgovor na krizu  izazvanu koronavirusom, i time se našla u samom vrhu zemalja u svetu sa najvećim brojem inovacija tokom COVID-19 krize.  

Uspostavljanje inovativnih tehnoloških rešenja i elektronskih usluga imalo je za cilj da se postigne optimalna koordinacija sistema zdravstvene zaštite, obrazovanja, bezbednosti i ostalih ključnih sistema u uslovima krize, pravovremena i tačna informisanost građana, kao i kontinuirano pružanje usluga građanima i privredi.

Opservatorija inovacija javnog sektora Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) prati inovativne odgovore vlada na krizu izazvanu virusom COVID-19, a na zvaničnom sajtu ove organizacije (https://oecd-opsi.org/covid-response/) predstavljena su i rešenja implementirana u Republici Srbiji. Srbija je sa 22 inovativna rešenja, jedna od pet zemalja u svetu sa najvećim brojem inovacija. U analizi objavljenoj 28. maja na sajtu OECD-ove Opservatorije, kao primeri dobre prakse istaknuta su rešenja i aplikacije ”Doniraj plazmu”, ”Budi volonter”, ”Digitalna solidarnost”, koji su realizovani uz podršku Fonda za dobru upravu Ujedinjenog kraljevstva i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), automatski info servis COVID-19 (čatbot), kao i “Moja učionica”, “Moja škola”, “eVrtić”, “eUpis”, inicijativu donacije računara deci iz socijalno ugroženih porodica i druga rešenja u okviru integrisanog odgovora obrazovnog sistema.

Predsednica Vlade Repubike Srbije, Ana Brnabić je ovim povodom izjavila da se inovativni način razmišljanja pokazao kao neophodan pristup u kritičnoj situaciji, kao i da su naša dosadašnja ulaganja u tehnologiju i inovacije zapravo bila ulaganja u otpornost i agilnost našeg sistema. “Mi smo kao država pokazali da kad radimo timski, postižemo najbolje rezultate. Pored Kancelarije za IT i eUpravu, IT timova unutar ostalih ministarstava, od prvog dana vanrednog stanja pozvali smo i građane i kompanije da zajedno pronađemo brza i efikasna tehnološka rešenja. Iz ove perspektive mogu reći da su kreativnost i inovativnost tih rešenja zapravo oblikovali naš brz i efikasan odgovor na borbu protiv virusa, kao i da će ta inovativnost pomoći i ubrzanom ekonomskom razvoju i nakon pandemije.”

Zbog ovih rezultata Srbija je pozvana da se priključi OECD-ovoj Deklaraciji o inovacijama u javnom sektoru. Ova deklaracija je potpisana 2019. godine od strane 35 zemalja članica OECD-a, a Srbija bi bila jedna od retkih zemalja koja bi se priključila iako nije član. Ona ima za cilj da podstakne, podrži i ojača inovativnost u javnom sektoru, afirmiše inovativni pristup u rešavanju kako starih, tako i novih izazova. 

Newsletter

Za više informacija o aktuelnostima iz oblasti inovacija, prijavite se za naš Newsletter.

Uspešno ste se prijavili.

Već ste prijavljeni.

Ova adresa se ne može prijaviti.