SPECIJALNI PROGRAM COVID-19: Rezultati prvog kruga evaluacije

Specijalni program istraživanja COVID-19 ima za cilj finansiranje naučnoistraživačkih projekata koji će doprineti efikasnom naučnom odgovoru na aktuelnu pandemiju izazvanu SARS-CoV-2 virusom i omogućiti bolju spremnost i reagovanje društva. Program obuhvata razvoj primenjivih rešenja, podržava primenjena naučna istraživanja, kreiranje interdisciplinarnih i multidisciplinarnih timova i konzorcijumsko podnošenje predloga projekata.

Programom se podstiču projekti koji mogu ponuditi rešenja koja doprinose ostvarenju ciljeva Programa u što kraćem vremenskom roku.

Na Javni poziv ovog Programa koji je otvoren 22.05.2020. godine, a zatvoren 11.06.2020. godine konkurisali su istraživački timovi sa 129 predloga projekata.

Tokom administrativne provere, od 129 Skraćenih predloga projekata, utvrđeno je da 70 zadovoljava administrativnu proveru i da može da se uputi u prvi krug evaluacije. Kod 2 predloga projekta je utvrđeno da uopšte ne zadovoljavaju administrativnu proveru (dokumentacija je u ovim slučajevima bila ili nepotpuna ili nisu ispunjeni opšti uslovi konkursa koji su definisani u okviru Javnog poziva i Programa ili formalni kriterijumi koji su traženi za Rukovodioce/članove tima). Kod 57 predloga  projekta je utvrđeno da na osnovu podnete dokumentacije i neadekvatno popunjenih informacija ne može da se obavi kompletna administrativna provera. Fond za nauku je, imajući u vidu značaj Programa koji je iniciran i pripreman pod okolnostima vanrednog stanja koje je u Republici Srbiji proglašeno povodom COVID-19 pandemije, pružio ovim naučnim timovima mogućnost za pojašnjenjem dokumentacije u skladu sa pravilima Programa i uslovima Javnog poziva.

Nakon dostavljenih pojašnjenja, 56 predloga projekta je zadovoljilo administrativnu proveru i upućeno u prvi krug evaluacije, dok je jedan predlog projekta odbijen jer nakon pojašnjenja nije zadovoljio administrativnu proveru (nije dokazao da zadovoljava formalne kriterijume koji su definisani za članove tima).

Nakon dostavljanja pojašnjenja, u prvi krug evaluacije je prosleđeno ukupno 126 predloga projekta.

U skladu sa pravilima Programa, u prvom krugu evaluacije su se ocenjivali uticaj, izvrsnost i realizacija predloga projekta (svaki kriterijum je nosio maksimalno 5 poena, odnosno ukupno 15).

Da bi se kvalifikovao za drugi krug evaluacije, svaki predlog projekta je morao da dobije u proseku najmanje 3 od maksimalnih 5 poena za svaki kriterijum i najmanje 10 od maksimalnih 15 poena za ukupnu srednju ocenu.

Nakon završetka prvog kruga evaluacije Programski odbor je sastavio listu Skraćenih Predloga koji su zadovoljili prvi krug evaluacije, uzimajući pri tome u obzir samo predloge projekata  koji su ispunili gorenavedene kriterijume i čiji ukupni budžeti, (uključujući i proširene budžete predloga projekata koji zahtevaju nabavku ili nadogradnju kapitalne opreme) kumulativno ne prelaze dvostruki iznos budžeta Programa koji je definisan u Javnom pozivu.

Od 126 Skraćenih predloga projekata kriterijum za kvalifikaciju za drugi krug evaluacije nije ispunilo 59 predloga projekata (njihova ukupna srednja ocena je bila manja od 10 poena, ili je neki od pojedinačnih kriterijuma bio ocenjen sa manje od 3 poena).

Kriterijume za kvalifikaciju za drugi krug evaluacije ispunilo je 67 predloga projekata (ukupna srednja ocena 10 ili više poena i minimum tri poena po svakom kriterijumu). Međutim prema pravilima Programa i listi Skraćenih predloga, u drugi krug evaluacije su pozvani samo najviše rangirani projekti čiji se kumulativni ukupni budžeti (uključujući i proširene budžete predloga projekata koji zahtevaju nabavku ili nadogradnju kapitalne opreme) nalaze u okviru dvostrukog iznosa raspoloživog budžeta.

Na ovoj listi našlo se 26 predloga projekata, čija se ukupna srednja ocena nalazi u rasponu od 12.14 do 14.14 poena: 16 predloga projekata iz oblasti (bio)medicinskih nauka, 3 iz (bio)medicinskog inženjerstva i informacionih tehnologija, 7 iz ekonomskih, socioloških, psiholoških istraživanja i upravljanja složenim sistemima.

Najveći broj projekata podneo je Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu (35 – 24 kao nosilac projekta, a 11 kao partner na projektu), od čega je 10 pozvano u drugi krug evaluacije (9 projekata gde je nosilac projekta i jedan kao partner).

Rukovodioci projekata su putem mejla dobili rezultate evaluacije, ocene i komentare Programskog odbora.

Dokumentacija za podnošenje Celokupnog predloga projekta dostupna je na veb stranici ovog Javnog poziva, a poziv da podnesu celokupan Predlog projekta biće poslat rukovodiocima putem mejla.

Rok za podnošenje celokupnog Predloga projekta sa propratnom dokumentacijom je 13.08.2020. do 15:00 časova.

U drugom krugu, Programski odbor će evaluirati pristigle celokupne predloge projekata i formirati finalnu rang listu koja uključuje najbolje rangirane predloge čiji budžeti kumulativno ne prelaze iznos budžeta Programa. Najbolje rangirani projekti koji su zadovoljili oba stepena evaluacije biće finansirani u okviru raspoloživih sredstava Programa, čiji ukupan budžet iznosi 2.000.000 evra.

Na osnovu predloženih iznosa budžeta projekata koji su pozvani u drugi krug, pri čemu najmanji iznosi 25.362 EUR a najveći 500.000 EUR, očekuje se da će u okviru ovog Javnog poziva biti finansirano između 8 i 18 projekata.

Početak realizacije projekata se očekuje u septembru 2020. godine, a sredstva su obezbeđena iz kredita Svetske banke, projekat SAIGE.

Newsletter

Za više informacija o aktuelnostima iz oblasti inovacija, prijavite se za naš Newsletter.

Uspešno ste se prijavili.

Već ste prijavljeni.

Ova adresa se ne može prijaviti.