Alfaco Inženjering развија иновативну високотемпературну топлотну пумпу (HTHP) вода-вода

Alfaco Inženjering, компанија која је претходних година успешно спровела иновационе пројекте сушнице за баруте и експлозиве и развила комору за тестирање муниције, овога пута развија технологију високотемпературне топлотне пумпе (HTHP) вода–вода, која би могла да ради на температурама хлађења у опсегу од 30 до 80°Ц, а у режимима грејања од 80 до 160°Ц. Ова технологија ће моћи да се примени у свим гранама индустрије где се појављује отпадна топлота.

Alfaco Inženjering уобичајено се бави пројектовањем и извођењем термотехничких инсталација (грејање, хлађење, климатизација и вентилација). Као компанија која је веома добро позиционирана на тржишту, дуги низ година тежи ка томе да развије нове технологије и понуди нова решења за постојеће изазове у различитим индустријама.

Михаило Јовић, руководилац развоја, појаснио је шта је HTHP пумпа и како функционише:

- Високотемпературна толпотна пумпа (HTHP) вода–вода је пумпа која би могла да ради на температурама хлађења у опсегу од 30 до 80°Ц, у режиму грејања од 80 до 160° Ц. Систем функционише као и сваки клима–уређај или фрижидер: клима узима топлоту из просторије и избацује је напоље. Што се HTHP пумпе тиче, ту се, уз помоћ компресора, непотребна топлота подиже са температурних нивоа од 30 до 80°Ц на нивое од 80 до 160°Ц. Мешавином гасова у различитом запреминском односу, добијају се оптимални гасови (фреони) за ову намену – каже Јовић. 

Према његовим наводима овај пројекат је веома изазован, пре свега због тога што се користе посебне врсте гасова (фреона). Ови гасови су експлозивни и зато су потребни компресори који имају другачију геометрију компресионог простора и другачије термодилетационе карактеристике матријала од којих су израђени компресиони елементи. За тако нешто још увек не постоје сертификациона тела у Србији. Међутим, сарадњом са Машинским факултетом у Београду, тим је спреман је да савлада овакве изазове.

- Оно што представља велику кочницу код развоја пројекта су тестирање и акредитоване лабораторије у Србији. Енергетски трошкови крећу се у нивоу од око 500.000 динара месечно. Потребно је више од дванаест месеци тестирања да би се уређај овакве намене могао пустити у продају. Такође су потребна средства за изградњу инфраструктуре за тестирање која коштају око 30.000.000 динара. Укратко, основни предуслов за развој пројекта је изградња постројења за тестирање топлотних пумпи, у складу са најновијим европским стандардима. Циљ нам је да постројење користе и остали произвођачи пумпи у Србији, како би добили потребне сертификате. Надамо се да ћемо уз помоћ НТП-а, Фонда за иновациону делатност и донација међународних организација, успети у нашој намери – изјавио је Михаило.

Примена ове пумпе биће могућа у индустрији прераде хране (кланице, млекаре, пиваре), хемијској, машинској, али и у било којој другој индустрији у којој постоји потреба за решењем проблема отпадне топлоте. Занимљиво је да овај систем отпадну топлоту не баца, него је користи у производњи циклично. На тај начин се смањује емисија CO2, јер су фосилна горива најчешћи извор топле воде и паре која се користи за индустријске потребе.

Newsletter

За више информација о актуелностима из области иновација, пријавите се за наш Newsletter.

Успешно сте се пријавили.

Већ сте пријављени.

Ова адреса се не може пријавити.